TFP FOTENIE

Čo je to TFP fotenie?

Chcete pekné fotky od fotografa bez toho, aby ste museli za ne zaplatiť?

Tak možno TFP fotenie je práve pre vás!

TFP je anglická skratka, ktorá sa vykladá rôzne. Ja vychádzam z verzie „Time for Photos“, voľne preložené ako „Čas za Fotografie“. V podstate tento termín vystihuje dohovor medzi Vami (akože „modelom“ = jednotlivec, pár či rodina) a mnou (fotografom) o vzájomnej spolupráci na fotení s tým, že ani jeden z nás nemá z toho žiaden finančný honorár.

Pri TFP fotení ide o to, že: Vy súhlasíte venovať svoj čas (t.j. budete mi pózovať) a ja Vám za to dám zadarmo dohodnutý počet upravených fotiek z nášho fotenia (foto stretnutia). Je to zaujímavé pre obe strany, nakoľko Vy získate pekné fotky Vás a Vašich blízkych a ja zas atraktívne fotky do môjho portfólia a na prezentáciu mojej profesionálnej fotografickej činnosti  (web stránka, sociálne siete, atď.)

Väčšinou sa takáto TFP zmluva uzatvára medzi modelom/kou a fotografom, ale ja som rodinný fotograf a tak nemám záujem sa prezentovať umelými fotkami, na ktorých sú profesionálni modeli či modelky, ale takými, kde sú zachytení reálni ľudia. Takí, akých pri svojej práci bežne fotím, ako sú napr. páry či rodiny s deťmi.

Aj keď ide o fotenie bez nároku na honorár, tak je dobre to mať podchytené zmluvne tzv. TFP zmluvou.

Táto zmluva chráni Vás a Vaše práva a nároky a zároveň mňa oprávňuje použiť vyhotovené fotky počas TFP fotenia na prezentáciu mojej fotografickej činnosti verejne. V nej sa zaviažem Vám dodať určitý počet upravených fotografií (v určitom rozlíšení a signovaných) a Vy vyjadrite písomný súhlas s ich zverejnením. Samozrejme sa zmluvne zaviažem, že ich použijem iba na propagačné účely môjho podnikania, nebudú použité ani na komerčné účely (t. j. ich nebudem nikde predávať) a ani ich nedám k dispozícii tretej strane k užívaniu.

Stiahnite si vzor:  Zmluva o TFP fotení

Koho hľadám na TFP fotenie?

• Páry – na fotenie typu “rande” – je jedno či ste ste mladí alebo ste už čo to  zažili. Dôležité je, že chcete pekné fotky, ktoré zachytia to krásne, čo je medzi Vami dvoma. Veď na to, aby ste mali krásne fotky, nemusíte hneď riešiť svadbu 🙂

• Páry – na predsvadobné fotenie – rozhodli ste sa, že je najvyšší čas posunúť Váš vzťah o krôčik dopredu a radi by ste na to mali peknú spomienku? Či už ide o obdobie zásnub alebo blížiacu sa svadbu, krásne fotky určite potešia teraz ale najmä v budúcnu.

• Mladé rodiny s dieťaťom/deťmi – mať spoločné fotky z toho nádherného obdobia, kým deti sú deti ešte malé a tak podarené, plné nápadov a radosti zo všetkého nového. Samozrejme dá sa to zachytiť aj mobilom, len má to jednu veľkú nevýhodu – nikdy nie ste na fotke všetci spolu.

Ak Vás tento typ spolupráce zaujal, resp. máte nejaké otázky, budem veľmi rád, ak sa mi ozvete.

Verím, že spolu nafotíme krásne fotografie 🙂