OTÁZKY A ODPOVEDE

Radi by ste poznali odpovede na vaše otázky ešte prv ako sa mi ozvete?

Práve z toho dôvodu som vytvoril zoznam najčastejších otázok a odpovedí, ktoré by vás mohli zajímať.

Ľuboš – Váš rodinný fotograf

FAQ - Otázky a odpovede ohľadne fotenia

Čím skôr, tým lepšie, aby ste mali istotu, že v daný termín budem k dispozícii práve pre vás.

Pri svadbe je najvhodnejšie si urobiť rezerváciu „hneď“ ako budete vedieť presný dátum.

Informovať sa na fotenie môžete telefonicky, avšak záväzne si rezervovať termín treba už e-mailom. Mailom je to praktickejšie aj z toho dôvodu, že si v ňom vieme (aj vy – aj ja) skontrolovať presný čas a dátum fotenia, na ktorom sme sa dohodli.

A tiež vďaka tomu, mám na vás aj e-mailový kontakt, ktorý viem použiť, ak by som potreboval vám poslať ešte nejaké doplňujúce informácie ohľadom fotenia.

Bývam v Plaveckom Štvrtku – dedinka pri Malackách, ktorá je zároveň aj pomerne blízko Bratislavy. Pochádzam z Piešťan, do ktorých často chodím. Ale vôbec nie je problém dohodnúť sa na fotenie aj v širšom okolí (Bratislava – Záhorie – Trnava – Piešťany).

Okrem počtu fotiek, je rozdielna aj dĺžka trvania fotenia. Tá súvisí aj s tým, že pri extra balíku si môžete vybrať či chcete všetky fotky nafotiť na jednom mieste (lokalite) alebo či pôjdeme aj na iné miesto. V tej extra dĺžke fotenia je aj čas na prípadnú zmenu vášho oblečenia, ak by ste mali záujem.

Ak ide o svadbu, tak tú asi rušiť nebudete. V prípade dažďa sa hľadajú vhodné možnosti. Spoločné foto po obrade sa môže nafotiť priamo v kostole (záleží od počtu svadobčanov a veľkosti kostola), alebo v inom vhodnom priestore, resp. neskôr počas hostiny. Svadobné portréty novomanželov sa dajú presunúť na neskôr, keď prestane pršať (vtedy často vyjde slnko a všetko je zrazu osvetlené nádhernými teplými farbami).

Pri krste sa spoločné foto spraví v interiéri kostola. Na krste býva menej ľudí a tak by s tým nemal byť problém.

Pri fotení rodiny, detí, párov a tehuliek záleží už od počasia a vzájomnej dohody. Ako som už písal – keď prestane pršať, často vyjde slnko a všetko je zrazu osvetlené nádhernými teplými farbami. Vtedy vznikajú úchvatne sfarbené fotky a možno bude aj dúha : )

Každé fotenie trvá inak dlho. V popise každého fotobalíka som sa snažil uviesť približnú dobu trvania daného typu fotenia. Samozrejme, že tieto časy sú len orientačné a môžu sa meniť v závislosti od situácie.

Niekedy stihneme nafotiť skôr a inokedy nám do toho môže prísť nepredvídaná okolnosť. Taktiež záleží pri “extra“ balíčkoch, či budeme fotiť na jednej lokalite či pôjdeme aj na inú.

Určite veľa : )  Vždy ale záleží od typu fotenia. Pri portrétoch alebo obrade ich je menej ako pri spontánnom fotení, kedy sa snažím zachytiť každý zaujímavý okamžik. Ale netreba sa toho báť, že veľa “cvakám“ – vyberieme iba tie najlepšie a toľko koľko fotiek ste si objednali.

Ak by sa vám náhodou pri výbere páčilo viac fotografií – nie je problém, dajú sa dodatočne priobjednať (extra 5€/kus).

Pri fotení svadby (okrem svadobných portrétov) a krstu robím výber tých najlepších fotiek ja – tam uvedené počty fotiek sú len približné (vždy dostanete viac).

Pri fotení rodiny, detí, párov, tehuliek a  svadobných portrétov si výber z nafotených fotografií si robíte sami. Vyberiete si len tie fotografie, ktoré naozaj chcete a ktoré sa vám páčia. Presné pokyny spolu s webovou adresou online galérie vám pošlem mailom. Priamo v galérii označíte, o ktoré fotografie máte záujem a tie budem ďalej upravovať.

Treba však brať na vedomie, že v cene balíku je zahrnutý určitý počet fotografií. Ak by ste mali záujem o viac fotografií – nie je problém, len to už je extra spoplatnené sumou 5€/kus.

Pri svadbe je odovzdanie kompletného balíku upravených fotiek približne do 2 až 4 týždňov (v závislosti od vyťaženosti), s tým že niekoľko pekných a dôležitých fotiek sa vám pokúsim mailom poslať čo najskôr, aby ste sa nimi mohli potešiť, niekomu pochváliť, či zverejniť ich na sociálnych sieťach.

Pri krste je to približne 1 týždeň od dátumu krstu. Opäť zopár pekných a dôležitých fotiek sa vám pokúsim mailom poslať v priebehu nasledujúceho dňa.

U fotobalíkov, pri ktorých si výber z nafotených fotografií robíte vy sami, je odovzdanie kompletného balíka približne týždeň odo dňa, kedy mi oznámite konečný výber vami zvolených fotografii.

Pri svadobnom fotení vám odovzdám upravené fotografie na kvalitnom USB kľúči.

Pri ostatných balíkoch  vám odovzdám upravené fotografie elektronicky, t. j. budú uložené na www.uschovna.cz a ja vám mailom pošlem priamy link (odkaz) a inštrukcie na stiahnutie z tejto internetovej úschovne a taktiež heslo na rozbalenie. Poslať všetky fotky priamo mailom nie je možne, nakoľko jedna fotka vo formáte .JPG má cca 15MB (vo veľkom rozlíšení).

Upravené fotky je možné po dohode odovzdať aj na vašom USB kľúči, ktorý mi dáte na fotení a potom si ho prídete vyzdvihnúť už s hotovými fotkami. V prípade záujmu môžem odovzdať fotky na mnou dodanom kvalitnom USB kľúči za príplatok 10€.

Odovzdávanie upravených fotiek elektronicky (pomocou úschovne) resp. na vašom USB kľúči som zvolil z toho dôvodu, aby som zbytočne nenavyšoval cenu fotenia a vy ste nemali doma ďalší USB kľúč.

Vždy sa nafotí veľké množstvo fotiek a z nich vyberiem tie lepšie, ktoré by sa vám mohli páčiť. Nemá zmysel, aby ste si pozerali napr. päť záberov toho istého momentu či fotky, na ktorých ste nechtiac žmurkli. Mnou vybrané fotky potom uložím do online galérie, aby ste si mohli vybrať tie, o ktoré máte záujem (balíky: Rodina, Deti, Páry, Tehuľky a Svadobné portréty).

Pri balíkoch Svadba (okrem Svadobných portrétov) a Krst, kde ide už o veľký počet fotiek, tam sa už musíte spoľahnúť na môj výber.

Keď už sú vybrané fotky potom nasleduje ešte tá najdlhšia časť práce a tou je úprava fotografií.

Áno, upravujem všetky fotky. Už len z toho dôvodu, že fotím nie do JPG súborov ale do RAW súborov, ktoré obsahujú viac nasnímaných informácií. Vďaka tomu sa dá s nimi potom v postprodukcii lepšie pracovať a vznikajú tak krajšie upravené fotky, ktoré až následne prevediem do formátu JPG. Robím ale iba základné úpravy fotiek (základnú retuš).

Základná úprava fotiek zahŕňa rôzne úkony, ako napr. zosvetlenie tieňov, zjemnenie presvetlených častí fotografie, úprava farieb, a v prípade, že je potrebný tak aj orez fotografie, aby sa dosiahla lepšia kompozícia, resp. sa odstrihli rušivé elementy v zábere.

Čiže nejde o žiadne profesionálne retuše pleti, ktoré by si vyžiadali neporovnateľne viac času (čo by bolo určite zohľadnené aj v cene). Iba v prípade, že naozaj treba (a ma o to požiadate), tak občas jemne upravím aj menšiu chybičku krásy : )

V prípade, že by ste mali záujem aj o retuše pleti, je to možné, len to už by sme sa potom dohodli na dlhšom čase dodania a príplatku.

Žiaľ nie, fotky vo formáte RAW nikomu nedávam. Klientom vždy odovzdávam iba hotové fotky vo formáte JPG.

To záleží od konkrétnej fotky. Niektoré zábery lepšie vyznejú keď sú čiernobiele a iné zas farebné. Keď mám ten pocit, skúsim obidve možnosti a potom sa rozhodnem ktorá je lepšia. Ak sú zaujímavé oba varianty, tak nechám obidve a vy už si potom vyberiete.

Štandardne vám odovzdávam fotografie vo vysokom rozlíšení (cca 6000px x 4000px) a k ním taktiež aj ich zmenšené verzie, ktoré sú vhodné pre sociálne siete a posielanie mailom, t.j. menšia veľkosť (cca 1600px x 1100px).

Získate plné, neobmedzené a celoživotné práva na súkromné použitie. Vaše fotografie môžete ukazovať, posielať, tlačiť, zverejňovať ich na Facebooku, Instagrame alebo Twitteri bez môjho dodatočného súhlasu. Fotografie samozrejme nemajú môj vodoznak alebo logo.

Možno sa vám zdá, že cena je príliš vysoká. Len treba brať do úvahy, čo všetko je zahrnuté v procese fotenia. Samotné fotenie, postprodukcia (triedenie, nahrávanie do online galérie, úprava fotografií, ktorá zaberá veľa času) a odovzdanie vám hotových fotiek.

Taktiež, hrá významnú rolu pri určovaní výšky ceny fotenia aj cena fotografickej výbavy, ktorá je veľmi vysoká. Výbava sa postupne opotrebúva a bude ju treba časom nahradiť. Na spracovanie fotiek zase treba výkonný počítač s drahým grafickým softvérom a kvalitným monitorom.

Ďalej si treba uvedomiť, že fotografovanie je podnikanie ako každé iné, s ktorým sa viaže množstvo byrokratických a finančných povinnosti a výdavkov.

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale profesionálne fotografovanie je nákladná záležitosť.

Máte ešte otázku, na ktorú ste tu nenašli odpoveď?

NEVÁHAJTE MI  ZAVOLAŤ ALEBO NAPÍSAŤ

lubos kovalik photography logo gray color
foto@luboskovalik.sk
0948 / 97 00 97
Čas letí veľmi rýchlo!
      Skúsme ho spolu zastaviť pomocou fotografií...
Čas letí veľmi rýchlo!
      Skúsme ho spolu zastaviť pomocou fotografií...